Po letech nadužívání dýhovaných a laminátových imitací se do velké obliby opět vrací kvalitní masivní nábytek. Pojďme si tedy říci, jaké jsou důvody k jeho oblibě a jaké jsou jeho výhody.
Nejčastějším argumentem příznivců masivu bývá „vůně dřeva“. Masivní dřevo samozřejmě jemně voní, pod tímto pojmem si ale představte celou paletu vjemů. Dřevo je příjemné na dotyk, je teplé, má texturu, která je přirozená a člověku blízká. Masiv z tvrdého dřeva (např. duby, buky, jasany apod.) jsou navíc velice homogenní a slinuté, netvoří třísky ani nechlupatí, jako měkké dřeviny (např. smrk či borovice). Dotýkat se takového materiálu je samo o sobě zážitkem.
Na tyto skvělé vlastnosti masivního nábytku lze ale rovněž pohlížet jako na nevýhody. Laminát má oproti masivu tu výhodu, že má bezchybný vzhled bez suků a drobných nedokonalostí způsobených růstem dřeva, lze jej čistit libovolnými chemikáliemi apod. Je to vlastně spor charakter vs. umělá dokonalost. Pokud ovšem laminát jakkoli narušíte, všechny jeho plusy se okamžitě mění na mínusy. Laminát již nelze opravit, odhalí se málo odolná dřevotříska a celý kus nábytku ztrácí svoji hodnotu.
Pojďme se ale podívat na finanční stránku věci. Určitě namítnete, že takový masiv je nepochybně drahý. Ano i ne. Pořizovací cena je rozhodně vyšší než u dřevotřísky polepené laminátem. Trvanlivost masivního nábytku je na druhé straně mnohonásobně delší, při běžném zacházení přečká celý lidský život bez újmy na své funkci. Masivní nábytek lze navíc poměrně snadno renovovat a vrátit mu lesk i po letech užívání. Navíc ceny kvalitního masivu nemusí začínat na desetitisících, ale najdete velice pěkné kousky z masivního dřeva i v řádu tisíců korun.